"Dobry nauczyciel nie nakazuje ci wejść do świątyni swojej wiedzy,
a raczej prowadzi Cię na na próg twojego własnego umysłu"
Kahlil Gibran
Slider

MASAŻ SHANTALA

TROCHĘ HISTORII I POTWIERDZEŃ NAUKOWYCH.

Masaż Shantala jest starożytną, tradycyjną, indyjską metodą kontaktu z dzieckiem. Powstał na bazie obserwacji relacji, jakie poprzez dotyk nawiązywała ze swoim małym dzieckiem niepełnosprawna Shantala. Od jej imienia też nazwano tę technikę masażu, zmodyfikowaną i przeniesioną na grunt europejski. Pierwszą osobą, która zaczęła promować ten masaż był francuski położnik Frederique Leboyer. Aktualnie masaż Shantala najbardziej popularny jest w USA i Kanadzie, a centrum szkolenia tego masażu mieści się w Holandii. Masaż Shantala nie jest metodą rehabilitacji ruchowej, ale można powiedzieć, że jest formą rehabilitacji psychicznej.Nawiązując do badań naukowych warto sobie uświadomić, że dotyk dla małego dziecka jest czymś najważniejszym, często ważniejszym niż pożywienie. Wykazały to badania Harlowa prowadzone na małpich dzieciach. Opisywały one rozwój małpiątek podzielonych na dwie grupy badawcze. Jedne otrzymały chłodną, metalową matkę, a drugie miłą, puszystą, ciepłą. Wszystkie były tak samo karmione. Tuliły się jednak do różnych opiekunek. I co się okazało? Małpki z przytulną mamą rozwijały się prawidłowo, przybierały na wadze, rosły, nie prezentowały zachowań agresywnych, miały zdolność adaptacji do stresu i nabierały cech dorosłego osobnika. Niestety w przeciwieństwie do osobników grupy badawczej. U tych zwierząt rozwój we wszystkich sferach był zaburzony, a co gorsze te małpki umierały. Z doświadczenia tego wysnuto podstawowy wniosek: brak kontaktu fizycznego i ciepłego dotyku prowadzi do zaburzeń funkcji fizjologicznych takich jak równowaga hormonalna i immunologiczna, oraz zaburzeń behawioralnych.

DLACZEGO WARTO ZNAĆ I STOSOWAĆ MASAŻ SHANTALA.

Masaż Shantala jest niczym innym jak elementem codziennych zabiegów higienicznych jakie wykonujemy przy swoim niemowlęciu. Dlaczego więc nie pokusić się o to, aby nasze kontakty z dzieckiem były bardziej fachowe, precyzyjne czy efektywne. Dotyczy to wszystkich działań typu: karmienie, przewijanie, mycie, noszenie, ubieranie czy uspakajanie. Jak już wiemy zmysł dotyku u małego dziecka jest podstawowym kanałem wzrostu i rozwoju. Zresztą wiele kobiet czuje to podświadomie, bo czym innym jest to, że będąc w ciąży mamy odruch głaskania się po brzuszku. Nawet poprzez powłoki naszego ciała dostarczamy dziecku doznań dotykowych. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale dla naszego maluszka jest to bardzo ważne i niezbędne do właściwego rozwoju już w naszym łonie. A kiedy jeszcze dostarczymy mu stymulacji dźwiękowej w postaci muzyki relaksacyjnej, czy naszego głosu, maluszek czuje się bezpieczny i zrelaksowany. Jak ważny dla niemowlęcia jest masaż, niech świadczy fakt, że nieustannie toczą się na ten temat badania. Powstał nawet Instytut Badań Dotyku , a osobą, której wiele zawdzięczamy w tej dziedzinie jest m.in. dr TiffanyFielt. Wiele osób zajmujących się masażem twierdzi, że powinien on być traktowany jako wyjątkowy prezent zarówno dla rodziców jak i dziecka. Więzi jakie nawiązujemy z naszym dzieckiem, są bardzo różne i zależą od wielu czynników, a dotyk ma wpływ leczniczy. Wiąże się on bowiem z wzajemnym dotykaniem, kontaktem wzrokowych, zapachowym, werbalnym, bliskością. Masaż Shantala zalecany powinien być szczególnie ojcom, albowiem u mężczyzn inaczej dojrzewają emocje związane z narodzonym maleństwem. O ile u matek mamy do czynienia z

miłością bezwarunkową, albowiem matka tej miłości uczy się przez dziewięć miesięcy współbycia ze swoim dzieckiem, o tyle tata w większości przypadków doświadcza dziecka po jego narodzeniu i dzięki obcowaniu z nim. Bardzo ważne jest więc, by ojciec miał możliwość doświadczania wszystkich zabiegów jakim poddawane jest jego dziecko, zwłaszcza w tym wczesnym okresie rozwoju, gdy sfera zmysłowa jest dominującą. Jak już wspomniałam masaż niemowlęcia daje obopólne korzyści, zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.

KORZYŚCI DLA RODZICA:

Stwarza poczucie pewności siebie i podnosi wiarę we własne umiejętności opieki nad dzieckiem,

Wzmacnia więź z dzieckiem,

Wycisza i uspakaja,

Łagodzi lub eliminuje depresję poporodową,

Uczy rozumieć sygnały dziecka, które są pierwszą formą komunikacji werbalnej i pozawerbalnej

KORZYŚCI DLA DZIECKA:

reguluje sen,

poprawia trawienie,

wycisza, relaksuje, uspakaja,

doświadcza i rozwija więzi z rodzicem,

stymuluje układ hormonalny,

podnosi odporność immunologiczną,

nabywa świadomości własnego ciała,

rozwija poczucie bezpieczeństwa,

aktywizuje wszystkie zmysły.

Zainteresowanych odsyłam do pozycji Joanny Kaczary pt. „Masaż niemowlęcia”.

PAMIĘTAJMY, ŻE JEŚLI SPRÓBUJEMY I NAM SIĘ NIE SPODOBA, TO ZAWSZE MOŻEMY SIĘ WYCOFAĆ, ALE JEŚLI NIE SPRÓBUJEMY, TO NIGDY NIE BĘDZIEMY WIEDZIECI Z CZEGO REZYGNUJEMY.

 

Dodaj komentarz

Zamknij